naisekeha kujutamise paradigmaatiline nihe haneke peegelfilmides funny games

loete täiendatud versiooni [26.07.2011]

panin tekstile akadeemilisema pealkirja mitte kavatsusest magistritööd kirjutada, vaid puhtast asjalikkuse imago mõttest tulenevalt. samuti lisasin videoklipid, mis peaks kenasti illustreerima minu tähelepanekuid. need asuvad siin (1997. aasta film) ja siin (2007. aasta film) – soovitan vaadata sünkroonis.
kui muidu võib haneke kahte lavastust samast näidendist ‘funny games’ vaadata kui anaalse pedantsuseni identseid, siis mõistel ‘anna keha’ (the body of anna) on neis kahes filmis täiesti erinev tähendus. esmapilgul tundub, et siin kangastub ehedalt ‘euroopa versus ameerika’ või vähemalt see, milliseks nimetatud vastandus kinomaailmas usa re-make‘ide ja nende kohta käiva teooria läbi on konstrueeritud. kuid teisalt võib kunstniku ja kostümeerija töö olla ka mandrist sõltumatu. lisaks võib aluspesu valik siin olla ka eraldiseisev mainutud inimeste tööst. siiski – nihe on tekkinud. susanil on seljas kleit, öösärgi moodi õhuke aluskleit ja pesu. kui kaagid lubavad tal taas riietuda, paneb ta lisaks pükstele ja rinnahoidjale tagasi selga ka öösärgi. naomil öösärk aga puudub. küsimus ongi nüüd, kas taheti naomit rohkem näidata, kas naomi tahtis end ise rohkem näidata – katmata kehapinna suhe on igatahes tugevalt uue filmi poole kaldu. ühtlasi on minu arvates nihke abijõuks rinnahoidja valik. neid võrdlemata jätta on nagu see tekst avaldamata jätta. valitud on pesuese, mis keha muutmise asemel võtab selle vormi ja on pealegi läbipaistev, mistõttu veel omakorda vähem kaitsev. nii tundub kuidagi asjakohane ka luulemaiku ”now, the kid is in the bag, now let’s see if mommy’s titties sag”. siit tekib veel üks nihe – kuigi otsitakse rasvavolte, siis ”if titties sag” kandub üle vanasse filmi ja sellest saab ”they do sag”, kuigi näiliselt pole need kehaosad tegelikult kordagi vaidluse objektiks. minu arvates on see hämmastav vastuolu ja antud filmide arvustamisel äärmiselt oluline!

silmad on näo nibud. shelley darlingson

Advertisements

Autor: isotamm

fiktiivne šokikunstnik eugen j isotamm on esteetiline ja jõhker. maskuliinse absurdi miinisondeerija: kontseptuaalne, väheatraktiivne, kitsa silmaringi ja rinnaga. faktid ja uurimistöö, sotsiaalne keskkonnateadus, kolumniõigus poliitikas - neid ega omavahelisi sohilapsi eugen ei tunnista, tema eesmärgid on kõrgemad. valge kaamli taga seisab analüüsiv loovus, käsitlemas ühiskonna iluvigu viisil, mis kedagi ei huvita. tema kurblik naer ei taha kedagi iial solvata - eugen vaatab enesesse ja kekutab peegli ees, tahtes vajuda ühte kunsti, apostelnegatiivsuse ja eelkõige olematusega, milles on kõik. nii kauapüsiv elu, püsivad väärtushinnangud kui ka prioriteedid, mis ei maksa midagi. ka narcissus jõllitas oma peegeldust, kuid pygmalion on siinkohal tähtsam. teadmine, et ma pole oma arvamuste, vaadete, emotsioonidega üksi, vaid üksi teiste seas, on hea ajend veebipäeviku alalhoidmiseks. kui kunstnik ei armasta oma loomingut, pole armastust olemaski. tarka juttu võib rääkida mitmeti. tähtis on eetiline ausus, millega autor on ettevaatlik ja oskuslik käsitsema kaaskodanikku kui ebavõrdset võrdsuses. 'inimene ja ühiskond' ei pea tähendama argumenteeritust, vastupidi - vaba ajastukirjandus on meeldiv siis, kui ta võrdleb end teistega, jättes kõrvale ametliku kuivuse ja 'logiraamatu' algupärase tähenduse täitmise tühisuse. kui maine hoidmine midagi tähendab, siis praegu veel ajalehed. samas - uksed lähevad praokile juba kõikjal ja arvamusveergude või kinoarvustuste puhul on näha ka noorte rollerimeeste kirjasülge. kitsipungina arvan teisalt, et blogosfäär või nett üldse on rohkem selle 'tasuta' muljega ning osalise infohoolikuna hindan kõrgelt urisevat kasti, mille küljes monitor.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s